Expert Contabil
pentru S.C. Rentrop & Straton S.R.L.

Bucuresti | Full time
Experienta

Senior (5-10 ani)

Locatie

Bucuresti

Detalii anunt

Sarcini si responsabilitati

- Aplicarea legislatiei in domeniul financiar-contabil in cadrul firmei;
- Intocmirea lucrarilor operatiunilor financiar-contabile din firma;
- Verificarea corectitudinii inregistrarilor contabile, asigurand reconcilierea soldurilor tuturor conturilor/balantelor analitice cu balanta de verificare;
- Intocmirea declaratiilor lunare/trimestriale in conformitate cu reglementarile contabile si fiscale in vigoare si depunerea acestora in termen la unitatile prevazute de lege;
- Intocmirea situatiile financiare anuale si raportarile semestriale in conformitate cu reglementarile contabile in vigoare si depunerea acestora in termen la unitatile prevazute de lege;
- Urmarirea permanenta a modificarilor legislative din domeniul financiar-contabil

Cerinte

- Studii superioare economice in domeniul financiar-contabil;
- Calitatea de expert contabil, membru CECCAR;
- Minimum 5 ani experienta in domeniul contabilitatii;
- Cunostinte teoretice si practice in domeniul legislatiei economice necesare exercitarii functiei;
- Cunoasterea de limbi straine: limba engleza, nivel mediu sau avansat, constituie un plus;
- Cunostinte avansate de operare MS Office Excel, programe de gestiune financiar-contabila;

Competentele postului (pachet de competente):

- Integritate morala si etica profesionala;
- Capacitate de analiza, sinteza si respectarea termenelor limita;
- Capacitate de autoorganizare si punctualitate;
- Discernamant si capacitatea de a rezolva problemele;
- Flexibilitate si capacitate de adaptare;
- Abilitati de comunicare;
- Echilibru emotional, constanta in atitudini;
- Putere de decizie si asumarea responsabilitatii;
- Memorie dezvoltata, judecata rapida;
- Capacitate de deductie logica.

Beneficii

- Salariu 7000 lei net;
- Decont transport;
- Asigurare medicala privata;
- Echipa performanta;
- Cursuri de pregatire profesionala.

Acest job a expirat sau nu mai este activ.

Bucuresti

Despre S.C. Rentrop & Straton S.R.L.

Lider de 22 ani al pietei de informatii specializate din Romania, grupul romano-german Rentrop&Straton are peste 200,000 de clienti. Din portofoliul Rentrop&Straton amintim: colectia Consilier (Taxe si Impozite, Contabilitate, TVA, Impozit pe Profit,…